POZNAJ POZOSTAŁE CZASOPISMA V
pzwl_small
Bieżący numer
Prenumerata
Archiwum
Numer archiwalny

Analiza Przypadków. Pediatria 2/2019

 • Numer: 2/2019
 • Liczba stron: 70
 • Dostępny od: 29-07-2019
 • Typ: kwartalnik
W numerze
Kontakt
Spis treści
Prenumerata
Analiza Przypadków. Pediatria

Zostając prenumeratorem, zyskujesz więcej:

 • bezpłatny dostęp do archiwalnych numerów
 • darmową dostawę
 • otrzymasz numer wcześniej od innych
 • gwarancję niezmienności ceny w czasie trwania okresu prenumeraty
 • atrakcyjne warunki przedłużenia prenumeraty
 • rabaty na udział w konferencjach i szkoleniach Instytutu PWN
 • dodatki tematyczne z 50% rabatem

CZASOPISMO W WERSJI MOBILNEJ DOSTĘPNE na www.ibuk.pl 

mockup ebook

 

cena od
129.00zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU

W tym numerze szczególnie polecamy artykuł na temat aktualnych danych europejskich dotyczących skuteczności skoniugowanych szczepionek przeciw pneumokokom. Skoniugowane szczepionki PCV10 oraz PCV13 są ważną, bezpieczną i skuteczną metodą zapobiegania rozwojowi chorób wywołanych przez pneumokoki, a także stanowią szczególnie istotną ochronę bezpośrednią u dzieci do 2. roku życia oraz ochronę pośrednią w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia.

Zakażenia przewodu pokarmowego są najpowszechniejszym problemem zdrowotnym wśród turystów i występują u 10–40% dzieci powracających z podróży. Dlatego przed wyjazdem na urlop warto przeczytać artykuł Biegunka podróżnych”, w którymprzedstawiono zalecenia, których stosowanie przyczynia się do zminimalizowania ryzyka wystąpienia tej dolegliwości.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), odkleszczowe zapalenie mózgu lub wczesnoletnie zapalenie mózgu są zakażeniami ośrodkowego układu nerwowego wywołanymi przez wirus kleszczowego zapalenia mózgu. W artykule omówiono sposoby przeciwdziałania KZM, w tym szczepienia ochronne.

Diagnozując choroby układu oddechowego, trzeba pamiętać o różnych postaciach chorób alergicznych górnych dróg oddechowych. Alergiczny nieżyt nosa (ANN), na który chorują nawet niemowlęta, jeżeli jest nierozpoznany i nieleczony, może prowadzić do częstszych i cięższych infekcji układu oddechowego, przerostu migdałka gardłowego i/lub migdałków podniebiennych, dysfunkcji trąbki Eustachiusza, zaburzeń węchu, słuchu i smaku oraz astmy.

W okresie lata należy pamiętać również o tym, jak niebezpieczne jest spożycie owoców konwalii. W artykule przedstawiono opis przypadku spożycia ww. owoców przez 2-5-letnią dziewczynkę wraz z zalecanym postępowaniem w takiej sytuacji.

Dwa artykuły w numerze dotyczą chorób układu moczowego. Pierwszy mówi o zakażeniu układu moczowego (ZUM),które jest jedną z najczęściej rozpoznawanych infekcji o podłożu bakteryjnym w populacji pediatrycznej. Drugi artykuł porusza temat moczenia nocnego, które jest nieświadomym oddawaniem moczu podczas snu. To drugi co do częstości (po schorzeniach alergicznych) przewlekły problem chorobowy u dzieci.

Choroba Kawasakiego, czyli zespół skórno-śluzówkowo-węzłowy, jest ostrą chorobą gorączkową wieku dziecięcego o niejasnej etiologii, charakteryzującą się na ogół samoograniczającym zapaleniem małych i średnich tętniczek oraz zapaleniem dużych naczyń wieńcowych z możliwością powstania tętniaków, zakrzepów, niedotlenienia mięśnia sercowego i zawału serca. Aktualnie jest to najczęstsza przyczyna nabytej choroby serca u dzieci w krajach rozwiniętych – w artykule omówiono diagnostykę, terapię i postępowanie w tej chorobie.