Analiza Przypadków. Pediatria 3/2017 | Instytut PWN
POZNAJ POZOSTAŁE CZASOPISMA V
pzwl_small
Bieżący numer
Prenumerata
Archiwum
Numer archiwalny

Analiza Przypadków. Pediatria 3/2017

 • Numer: 3/2017
 • Liczba stron: 64
 • Dostępny od: 18-09-2017
 • Typ: kwartalnik
cena
32.25zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU
W numerze
Kontakt
Spis treści
Prenumerata
Analiza Przypadków. Pediatria

Zostając prenumeratorem, zyskujesz więcej:

 • bezpłatny dostęp do archiwalnych numerów
 • darmową dostawę
 • otrzymasz numer wcześniej od innych
 • gwarancję niezmienności ceny w czasie trwania okresu prenumeraty
 • atrakcyjne warunki przedłużenia prenumeraty
 • rabaty na udział w konferencjach i szkoleniach Instytutu PWN
 • dodatki tematyczne z 50% rabatem

CZASOPISMO W WERSJI MOBILNEJ DOSTĘPNE na www.ibuk.pl 

mockup ebook

 

cena od
129.00zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU

W numerze:

Wzrasta liczba dzieci z chorobami zapalnymi jelit

W bieżącym numerze poruszono tematy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na nieswoiste choroby zapalne jelit, a szczególnie zwiększa się częstotliwość występowania choroby Leśniowskiego-Crohna, której lokalizacja może dotyczyć wszystkich odcinków przewodu pokarmowego. Przebieg tych schorzeń jest przewlekły z okresami zaostrzeń i remisji. Niedokrwistość, nadpłytkowość to czasami na początku jedyne odchylenia w badaniach laboratoryjnych. Dobrze zebrany wywiad, szczególnie zaburzenia przyrostu masy ciała, bóle brzucha, powinny nakierować pediatrę na rozpoznanie i wzięcie tego pod uwagę w różnicowaniu chorób zapalnych jelit.

Na pytanie, jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego, odpowiadają autorki artykułu „Mesalazyna w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego”. Natomiast tekst „Postępowanie żywieniowe u dzieci z zaostrzeniem choroby Crohna” omawia przypadek 10-letniej pacjentki, która została przyjęta do Kliniki Gastroenterologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w celu diagnostyki pogłębiającego się ubytku masy ciała.

Pokrzywka –problem z ustaleniem przyczyny

Rozpoznanie pokrzywki zwykle nie stanowi dla lekarza problemu, ale należy pamiętać o tym, ze nadwrażliwość na leki (zwłaszcza NLPZ i antybiotyki beta-laktamowe) jest częstą przyczyną zarówno ostrej, jak i przewlekłej pokrzywki u dzieci. W sytuacji zastosowania leku ustalenie przyczyny wystąpienia pokrzywki utrudnia jednoczesne współistnienie dwóch czynników –  podanie leku i równocześnie trwająca infekcja. Często zbyt pochopnie wskazuje się na lek jako na przyczynę pokrzywki. Wiąże się to niejednokrotnie z jego eliminacją w przyszłości, co może mieć istotne znaczenie, zwłaszcza w pediatrii (np. w obniżaniu gorączki). Rozpoznanie nadwrażliwości na lek wymaga dalszej diagnostyki specjalistycznej.

Grypa nadal groźna

Musimy przypomnieć sobie o odrze. Wzrost zachorowań w Europie nakazuje branie pod uwagę tej ciężkiej choroby, która dzięki szczepieniom prawie została wyeliminowania z naszego panelu diagnostycznego chorób wysypkowych. Rozpoznanie odry można postawić na podstawie obrazu klinicznego, natomiast potwierdzenie – poprzez wykrycie wirusa odry za pomocą metody RTPCR w moczu i krwi oraz w badaniach serologicznych przeciwciał przeciwko odrze w klasie IgM oraz IgG.

Pneumokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Przypadek pneumokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u dotychczas zdrowego 3,5-letniego chłopca to przykład tego, jak ciężki przebieg może mieć ta choroba, w której obserwuje się dużą częstość powikłań neurologicznych oraz wysoką śmiertelność. Szczególnie narażone na pneumokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych są dzieci do 5. roku życia. Powszechne szczepienia, realizowane w ramach programu szczepień obowiązkowych, są jedyną skuteczną metodą zapobiegania inwazyjnej chorobie pneumokokowej.