Analiza Przypadków. Pediatria 3/2019 | Instytut PWN
POZNAJ POZOSTAŁE CZASOPISMA V
pzwl_small
Bieżący numer
Prenumerata
Archiwum
Bieżący numer

Analiza Przypadków. Pediatria 3/2019

 • Numer: 3/2019
 • Liczba stron: 70
 • Dostępny od: 05-09-2019
 • Typ: kwartalnik
W numerze
Kontakt
Spis treści
Prenumerata
Analiza Przypadków. Pediatria

Zostając prenumeratorem, zyskujesz więcej:

 • bezpłatny dostęp do archiwalnych numerów
 • darmową dostawę
 • otrzymasz numer wcześniej od innych
 • gwarancję niezmienności ceny w czasie trwania okresu prenumeraty
 • atrakcyjne warunki przedłużenia prenumeraty
 • rabaty na udział w konferencjach i szkoleniach Instytutu PWN
 • dodatki tematyczne z 50% rabatem

CZASOPISMO W WERSJI MOBILNEJ DOSTĘPNE na www.ibuk.pl 

mockup ebook

 

cena od
129.00zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU

W 3/2019 wydaniu kwartalnika „Analiza Przypadków. Pediatria” opublikowano m.in. artykuły wygłoszone przez ekspertów na XXXV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Pan Docent Jarosław Kwiecień z Katedry i Kliniki Pediatrii w Zabrzu, w artykule „Celiakia w praktyce lekarza pediatry”, podkreśla ogromną rolę przesiewowych badań serologicznych u najmłodszych dzieci, które wykonywane są dość rzadko. W artykule przedstawiono opis dwóch przypadków celiakii rozpoznanej u dzieci poniżej 3 lat, u których ostateczne rozpoznanie postawiono właśnie dzięki badaniu przesiewowemu, wykonanemu mimo braku ewidentnych, nasilonych objawów zespołu złego wchłaniania. W artykule omówiono także obraz kliniczny i aktualne wytyczne diagnostyki celiakii u dzieci.

Pani Docent Bogumiła Wołoszczuk-Gębicka w artykule „Wstrząs krwotoczny u dziecka” przedstawia rekomendacje „The European guideline on management of major bleeding and coagulopathy following trauma”, poparte opisem przypadku 6-letniego chłopca, który doznał tępego urazu brzucha podczas zabawy. Pani Docent zwraca uwagę, że w takich przypadkach zawsze konieczna jest ocena rozległości krwotoku na podstawie danych klinicznych, z uwzględnieniem fizjologii, anatomii urazu i jego mechanizmu oraz odpowiedzi pacjenta na leczenie wstępne. Autorka przedstawia opis postępowania, leczenie płynami krwiozastępczymi i preparatami krwiopochodnymi.

Pan Profesor Artur Mazur w artykule „Hipoglikemia u dziecka z cukrzycą” na podstawie opisu przypadku 16-letniej dziewczynki z cukrzycą typu 1 omawia problem hipoglikemii, będącej najczęstszym ostrym powikłaniem cukrzycy typu 1. U dzieci chorych na ten typ cukrzycy hipoglikemia może się wiązać z różnymi objawami, takimi jak upośledzenie koncentracji oraz zaburzenia zachowania. Ciężka, przedłużająca się hipoglikemia – zwłaszcza w czasie snu – może powodować śpiączkę, drgawki, a nawet zgon.

Pan Docent Artur Niedzielski w dwóch artykułach: „Zapalenie zatok i „Co zastosować w suchości błony śluzowej nosa”omawia ważne dla pediatrów problemy. Ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych najczęściej rozwija się w przebiegu wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie objawowe stanowi podstawę opieki nad pacjentem. Natomiast ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych powinniśmy rozważyć przy przedłużonym utrzymywaniu się objawów infekcji górnych dróg oddechowych bez tendencji do poprawy, nasilonych objawach od początku choroby.

Uczucie suchości błony śluzowej nosa jest jedną z częściej zgłaszanych dolegliwości przez pacjentów i wiąże się ze sporym dyskomfortem, utrudnionym oddychaniem przez nos, zaleganiem wydzieliny, niekiedy krwawieniem z nosa. Postępowanie powinno być wielokierunkowe. Przede wszystkim należy dążyć do unikania czynników nasilających objawy choroby. Ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach oraz unikanie ekspozycji na zanieczyszczenia, w tym na dym tytoniowy. Nie można zapominać o nawodnieniu organizmu i przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Ważne jest, aby nie bagatelizować problemu i nie doprowadzić do pogłębiania się objawów.

Pani Doktor Hanna Czajka z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego w artykule „Szczepić czy nie szczepić dziecko po przebytej posocznicy i zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych wywołanych przez bakterię Neisseria meningitidis grupy B” opisuje 5-miesięczne niemowlę, które zostało skierowane do poradni chorób zakaźnych w celu ustalenia indywidualnego programu szczepień. Autorka podkreśla, że mimo przebytego zakażenia MenB, szczepienie przeciwko meningokokom z grupy B należy wykonać. Konieczne jest szczepienie szczepionką MenACWY – wybór tej szczepionki jako pierwszej wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia odczynów niepożądanych. W trakcie szczepienia MenB (w pierwszej dobie) zaleca się zastosowanie osłonowo profilaktyki przeciwgorączkowej (paracetamol), z uwagi na częstsze objawy ogólne (niepokój, rozdrażnienie oraz większe ryzyko wystąpienia podwyższonej temperatury).

Warto przeczytać również artykuł „Sepsa meningokokowa – jak szybko włączyć leczenie” prof. Teresy Jackowskiej z Kliniki Pediatrii CMKP, w którym opisano niespełna 2-letnią dziewczynkę, która została skierowana do szpitala z powodu gorączki i wysypki krwotocznej od 3 godzin. Rozpoznano u niej zakażenie uogólnione o etiologii Neisseria meningitidis serogrupy B. W artykule omówiono przebieg piorunujący sepsy meningokokowej, postępowanie ambulatoryjne i szpitalne.