Analiza Przypadków. Pediatria 4/2018 | Instytut PWN
POZNAJ POZOSTAŁE CZASOPISMA V
pzwl_small
Bieżący numer
Prenumerata
Archiwum
Numer archiwalny

Analiza Przypadków. Pediatria 4/2018

 • Numer: 4/2018
 • Liczba stron: 60
 • Dostępny od: 28-12-2018
 • Typ: kwartalnik
cena
32.25zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU
W numerze
Kontakt
Spis treści
Prenumerata
Analiza Przypadków. Pediatria

Zostając prenumeratorem, zyskujesz więcej:

 • bezpłatny dostęp do archiwalnych numerów
 • darmową dostawę
 • otrzymasz numer wcześniej od innych
 • gwarancję niezmienności ceny w czasie trwania okresu prenumeraty
 • atrakcyjne warunki przedłużenia prenumeraty
 • rabaty na udział w konferencjach i szkoleniach Instytutu PWN
 • dodatki tematyczne z 50% rabatem

CZASOPISMO W WERSJI MOBILNEJ DOSTĘPNE na www.ibuk.pl 

mockup ebook

 

cena od
129.00zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU

W czwartym numerze kwartalnika wiele interesujących artykułów, przydatnych w codziennej pracy lekarza pediatry.

W artykule „Choroby zakaźne wracają – odra” autorki przypominają obraz kliniczny, postępowanie profilaktyczne, poekspozycyjne i lecznicze tej choroby.

Mononukleoza zakaźna czy wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i móżdżku to kolejne choroby, które mogą niejednokrotnie stwarzać trudności diagnostyczne. Różnicowanie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych z pobraniem płynu mózgowo-rdzeniowego w celu wykluczenia etiologii wirusowej czy bakteryjnej powinno być istotnym elementem diagnostycznym. Badanie ogólne płynu mózgowo-rdzeniowego może nam wskazać kierunek postępowania, dlatego znajomość wartości składowych jest podstawową wiedzą pediatry.

Kaszel jest fizjologicznym mechanizmem oczyszczania dróg oddechowych. Jest jednym z najbardziej niepokojących i wpływających na jakość życia dziecka i jego rodziców objawów chorobowych. Należy pamiętać, że grypa i krztusiec, w przypadku których mamy ustalone postępowanie profilaktyczne i lecznicze, mogą być jedną z przyczyn kaszlu u dzieci. W tym numerze znajdą Państwo opis przypadków dzieci, u których w procesie diagnostycznym rozpoznano grypę i krztusiec.

Warto rozmawiać z rodzicami na temat szczepień dzieci. Przekonywanie rodziców do wykonywania szczepień u dzieci to dla lekarza nie lada wyzwanie. Rozmowy z rodzicami wymagają nie tylko obszernej wiedzy w zakresie szczepień ochronnych, lecz także umiejętności komunikacyjnych. Liczą się fakty i argumenty, których użyje lekarz, oraz sposób, w jaki to zrobi – cenne wskazówki w  artykuł „Jak rozmawiać z rodzicami, aby szczepili swoje dzieci”.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest najczęstszą chorobą reumatyczną u dzieci, która występuje poniżej 16. roku życia. Znajomość objawów, leczenia i powikłań oraz metod fizykoterapii i rehabilitacji osób z chorobami reumatologicznymi jest przydatna dla pediatry, aby stawiać rozpoznanie na wczesnym etapie i wspomagać opieką psychologiczną rodzinę pacjenta.

Najlepszym pokarmem dla noworodka jest pokarm kobiecy, a dostarczane wraz z mlekiem matki przeciwciała oraz substancje immunomodulujące przynoszą dziecku korzyści zarówno w czasie rzeczywistym, jak i wiele lat po zakończeniu karmienia. Mleko kobiece jest bogate w różne zestawy oligosacharydów. Niemowlęta karmione sztucznie pozbawione są ich dobroczynnego działania, które przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju wielu chorób, infekcji czy zakażeń. Dzięki nowym metodom biotechnologii na rynku zaczęły pojawiać się mleka modyfikowane dla niemowląt, zawierające wybrane oligosacharydy.

Wiedza na temat szacowania ilości wymienników w posiłkach jest ważna w przypadku żywienia dzieci z cukrzycą typu 1 – o czym można przeczytać w artykule „Żywienie dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1”.