Analiza Przypadków w Pediatrii 3/2016 | Instytut PWN
POZNAJ POZOSTAŁE CZASOPISMA V
pzwl_small
Bieżący numer
Prenumerata
Archiwum
Numer archiwalny

Analiza Przypadków w Pediatrii 3/2016

 • Numer: 3/2016
 • Liczba stron:
 • Dostępny od: 10-10-2016
 • Typ: kwartalnik
cena
32.25zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU
W numerze
Kontakt
Spis treści
Prenumerata
Analiza Przypadków. Pediatria

Zostając prenumeratorem, zyskujesz więcej:

 • bezpłatny dostęp do archiwalnych numerów
 • darmową dostawę
 • otrzymasz numer wcześniej od innych
 • gwarancję niezmienności ceny w czasie trwania okresu prenumeraty
 • atrakcyjne warunki przedłużenia prenumeraty
 • rabaty na udział w konferencjach i szkoleniach Instytutu PWN
 • dodatki tematyczne z 50% rabatem

CZASOPISMO W WERSJI MOBILNEJ DOSTĘPNE na www.ibuk.pl 

mockup ebook

 

cena od
129.00zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!

Aktualny numer kwartalnika „Analiza Przypadków w Pediatrii” jak zwykle zawiera wiele interesujących artykułów przydatnych w codziennej pracy lekarza pediatry.

Wzrost występowania alergii pokarmowej (AP), szczególnie na mleko, jajka, gluten i soję to problemy, z którymi pediatra spotyka się coraz częściej w swoim gabinecie. Alergia na białka mleka krowiego (ABMK) dotyczy od 1,9 do 3,6% dzieci. Dlatego też znajomość objawów i wczesnej diagnostyki, a także postępowania w ciężkiej postaci AP, w których czynnikiem wywołującym jest ABMK, jest dla pediatry bardzo istotna. Problem ten przedstawiają dwa opisy przypadków dotyczące 7- i 10-miesięcznych chłopców, zawarte w artykule „Ciężka postać alergii na białka mleka krowiego”

W kolejnym artykule omówiono diagnostykę i leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Opisano dziecko, u którego występowała okresowa, zwiększona aktywność aminotransferaz. Zakażenie HCV w początkowej fazie jest najczęściej bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Przebieg jest zwykle bezżółtaczkowy, a aktywność aminotransferaz  – okresowo podwyższona. Nowe leki antywirusowe są wysoce skuteczne i dają szansę na opanowanie epidemii HCV. U pacjentów z obciążonym wywiadem lub okresową hiperaminotransferazemią zalecane jest wykonanie badań diagnostycznych w kierunku zakażenia HCV.

Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy to najczęstsza, po zakażeniach układu oddechowego, infekcyjna przyczyna zgłaszania się z dziećmi do lekarza. Najczęściej przebieg jest łagodny, ale występują też ciężkie przypadki, wymagające hospitalizacji, choćby z powodu nawodnienia dożylnego. W artykule „Ostra biegunka u dzieci”przedstawiono, oparte na międzynarodowych rekomendacjach, wytyczne diagnostyki, postępowania i zapobiegania ostrej biegunce wraz z opisem przypadku klinicznego.Warto przeczytać ten artykuł i postępować zgodnie z przedstawionymi rekomendacjami.

W artykule „Racjonalna antybiotykoterapia u dzieci” opisano noworodka z nawrotowym zapaleniem spojówek i atypowym zapaleniem płuc. Wysunięto podejrzenie zapalenia płuc o etiologii Chlamydia trachomatis. Dokładnie przedstawiono postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i terapeutyczne u noworodków z chlamydiozą.

Omawiając kilka artykułów, mam nadzieję, że zachęciłam Państwa zarówno do przeczytania całego numeru, jak i do oczekiwania z niecierpliwością na kolejne wydania „Analizy Przypadków w Pediatrii”.

Gorąco zachęcam Państwa do lektury.

Z poważaniem

Teresa Jackowska

Redaktor Naukowa